Cum arata si ce face Andreea Raducan, la 13 ani dupa Olimpiada de la Sydney

Este o multipla medaliata cu aur si argint la campionatele mondiale de gimnastica sportiva si, la Jocurile Olimpice de la Syndey din 2000 a ajutat Romania sa obtina prima medalie de aur pe echipe din 1984 incoace.

Tot atunci a obtinut si medalia de aur la individual compus, medalie care i-a fost insa retrasa dupa 3 zile. Comitetul Olimpic International a anuntat ca Andreea Raducan a fost testata pozitiv pentru pseudoefedrina, care era la vremea respectiva o substanta interzisa.

In ciuda apelurilor inaintate de Andreea, echipa romana de gimnastica si Federatia Romană de Gimnastica, decizia de a o descalifica pe gimnasta romanca a ramas finala.

In aceste condiții, medalia de aur a fost acordată Simonei Amanar, Maria Olaru a primit medalia de argint, iar Liu Xuan (China) a primit medalia de bronz. Andreea Raducan a pastrat insa medaliile de la concursul pe echipe si de la sarituri (aur si argint).

Andreea a povestit aventura visului ei Olimpic, al curajului, disperarii si sperantei in volumul autobiografic "Reversul Medaliei", pe care l-a lansat in Romania in 2010.

In prezent, fosta gimnasta este intr-un turneu international in SUA, unde tocmai si-a lansat volumul in limba engleza, "The Other Side of the Medal".

Andreea participa la evenimente de lansare a cartii ei in marile orase americane si tine discursuri in fata tinerelor de la cele mai cunoscute cluburi de gimnastica.