Olimpiada 2012: Echipa feminina de gimnastica a cucerit medalia de bronz in finala olimpica. Vezi aici evolutia fetelor noastre PERFECTE

Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Larisa Iordache, Diana Bulimar si Diana Chelaru au incheiat finala pe echipe pe locul trei, reusind sa se mentina pe podium. Concursul a fost castigat de SUA, in timp ce Rusia a terminat pe cea de-a doua pozitie.

Dupa un concurs de calificare mai degraba dezamagitor, cu multe ratari  si evolutii cu ezitari, fetele antrenate de Mariana Bitang si Octavian Belu au reusit sa-si ia revansa in finala si, dupa un concurs plin de emotie si de suspans, au incheiat pe locul trei, in spatele reprezentativelor din SUA si Rusia.

CLASAMENT FINAL
1.SUA 183.596
2.Rusia 178.530
3.ROMANIA  176.414

Dupa incheierea competitiei, Maria Olaru, una dintre cele mai valoroase gimnaste din toate timpurile, a postat un mesaj pe Facebook prin care si-a exprimat opinia despre finala: "Ciudat....Rusii cu 2 ratari inaintea noastra, noi fara...Americanii au defilat pur si simplu! Felicitari tuturor!"

UPDATE 20:00
» Ultima rotatie le va aduce pe romance si pe chinezoaice la sarituri, in timp ce SUA si Rusia concureaza la sol. Larisa Iordache a fost cea care a prezentat prima sarituri pentru care a primit 14.800. A urmat Catalina Ponor cu 15.100, in timp ce Sandra Izbasa a fost notata cu 15.100. Romania incheie concursul cu un total de 176.414.

Rotatia 4 - Sarituri
1. Larisa Iordache 14.800
2. Catalina Ponor 15.100
3. Sandra Izbasa 15.100
TOTAL 45.000

UPDATE 19:30 » In cea de-a treia rotatie, Romania si China isi prezinta evolutiile la sol, in timp ce Rusia si SUA concureaza la barna. La jumatatea concursului, Romania se afla pe locul cinci.

China si-a prezentat exercitiile la sol si a obtinut un total de 40.833, in timp ce cele trei americance au acumulat 45.299 pentru evolutiile la barna.

Diana Bulimar a deschis concursul cu un exercitiu foarte bun pentru care a primit 14.700, iar Catalina Ponor a continuat in aceeasi nota si a fost punctata cu 14.800, iar Sandra Izbasa a incheiat cu un exercitiu perfect, 15.200.

UPDATE 19:00 »
In cea de-a doua rotatie, Romania si China evolueaza la barna, in timp ce Rusia si SUA concureaza la paralele.

Pentru executia de la barna, Diana Bulimar a primit 14.533, in timp ce Larisa Iordache si-a imbunatatit evolutia din calificari si a obtinut 15.300. Catalina Ponor, ultima romanca care a concurat la barna, a fost notata cu 15.416.

Rusia a avut un total de 46.166 la paralele, in timp ce SUA, care a concurat la acelasi aparat a obtinut 44.799 puncte.

TOTAL  45.294

UPDATE 18:45 » Americancele si-au incheiat evolutia in prima rotatie, la sarituri, reusind sa acumuleze un punctaj de 48.123. Dupa prezentarea celor trei exercitii de la paralele, China a obtinut 46.399.

Romania concureaza la paralele. Diana Bulimar a fost cea care a deschis concursul, fiind punctata cu 14.066 pentru evolutia sa. Diana Chelaru, cea de-a doua romanca care a evoluat la paralele, a obtinut 13.633, in timp ce Larisa Iordache a primit 13.766.